hu
Language
  • en
  • cs
  • hu
  • it
  • es
  • fr
  • de
  • ru

Mi az a Scrum? Nézzük meg.

4/23/2024
8 minutes
Anita Bak

Ma belemerülünk egy népszerű Agile keretrendszerbe, amit Scrumnak hívnak. A Scrum egy rendkívül hatékony keretrendszer termékfejlesztésre. A szoftverfejlesztés területéről eredeztetve a Scrum mára számos iparágban elterjedt a csapatmunka elősegítése, a közös felelősségvállalás és a legnagyobb értékű eredmények szállításának fókuszálása miatt

Mi a Scrum?

Legegyszerűbb formájában a Scrum egy Agile keretrendszer, amely elősegíti a csapatmunkát összetett feladatokon. Ez egy rugalmaz termékfejlesztési stratégia, ahol a fejlesztőcsapat egységként dolgozik egy közös cél eléréséért.

A Scrum leginkább a szoftverfejlesztés területén használatos, de elvei és tanulságai mindenféle csapatmunkára alkalmazhatók. A Scrum az átfogóbb Agile gondolkodásmód része.

Az agile gondolkodásmód 12 elven alapul, amelyek a rugalmasságot, együttműködést, ügyfél visszajelzéseket és a kis, gyors iterációkat hangsúlyozzák a hosszadalmas fejlesztési ciklusokkal szemben.

Adaptív tervezést, evolúciós fejlesztést, korai szállítást és folyamatos fejlesztést támogat, és ösztönzi a változásokhoz való rugalmas alkalmazkodást. A Scrum egy specifikus gyakorlatok halmaza az agile gondolkodásmód alkalmazására.


Kik vesznek részt a Scrum-ban?

Először is beszéljünk néhány kulcsfontosságú fogalomról és koncepcióról, amelyek a Scrum-ot azzá teszik, ami. A Scrum csapat, a Scrum keretrendszer központi eleme, egy együttműködő egység, amely a termék tulajdonost, a Scrum mestert és a fejlesztői csapatot foglalja magában, mindegyikük alapvető szerepet játszik a sikeres termékfejlesztésben.

A termék tulajdonos feladata a termék backlog kezelése, amely tartalmazza az összes termék backlog elemet, és ezek tisztázása a csapat számára. De a szerepköre ennél tovább terjed.

Valójában a Termék Tulajdonosnak világos termék vízióval kell rendelkeznie, és felelősséget kell vállalnia a termék stratégia összeállításáért. Aktív érdeklődést kell fenntartania a piac iránt és széles körű kommunikációt kell folytatnia az ügyfelekkel/felhasználókkal, átültetve azok igényeit a termék backlogba. Így létfontosságú információkat közvetít vissza a csapatnak.

Másrészről, a Scrum Mester feladata a Scrum keretrendszer betartásának segítése és a felmerülő akadályok megoldásában való segítségnyújtás, szerepe a csapat hatékonyságában és tulajdonjogában rejlik, valamint abban, hogy a csapatot az önálló szerveződés felé irányítsa.

A fejlesztői csapat a Scrum-ban felelős a termék backlog elemeinek működő részekké alakításáért. Önállóan szerveződő és keresztműködő csoport, amelynek tagjai rendelkeznek a szükséges készségekkel és szakértelemmel a termék részének kiszállításához.

A csapat tipikusan fejlesztőkből, tervezőkből, tesztelőkből és minden egyéb szükséges szerepkörből áll, amely a munka elvégzéséhez szükséges.

A fejlesztői csapat egyik kulcselvének a Scrum-ban az önálló szerveződés számít.

A csapattagok együttesen döntenek arról, hogyan végezzék el a legjobban a munkát, ahelyett, hogy egy menedzser vagy külső hatóság irányítaná őket. Ez az önállóság lehetővé teszi a csapatnak, hogy gyorsan alkalmazkodjon és reagáljon a változásokra, elősegítve a kreativitást, a tulajdonlást és az elszámoltathatóságot.

Scrum Boards backlog


Hogyan működik?

A Scrum-ban egy sprint egy meghatározott időszak (1-4 hét), amikor bizonyos termék backlog elemek (PBI) fejlesztése és szállítása történik.

A csapat a PO-val együtt létrehozza a sprint célját, majd a csapat elkötelezi magát annak elérésére a sprint tervezési megbeszélésen. A sprint célja világos fókuszt és irányt ad a fejlesztői csapat erőfeszítéseinek egy sprint során. Ezen a megbeszélésen választják ki azokat a Termék Backlog Elemeket (PBI-ket), amelyek összhangban állnak a céllal. A sebesség, amely átlagolja a csapat által minden sprintben elvégzett munkát, segít a csapatnak annyi PBI kiválasztásában, amennyit valóban képes befejezni a sprint során.

Minden nap a sprint során a csapat megvitatja, hogy mi szükséges a sprint céljának eléréséhez. Ez a napi kis tervezés napi Scrum néven ismert.

Egy folyamat, amelyet refinement néven ismerünk, egy folyamatos tevékenység, ahol a csapat a PO-val beszélget az ügyfél igényének megértése és egy lehetséges megoldás elfogadása érdekében (opcionálisan a csapat időt is szán az egyes PBI-k szükséges erőfeszítéseinek becslésére). Általában ez egy külön megbeszélés keretében történik a tervezésen kívül. A rendszeres refinement biztosítja a jövőbeli sprintek tisztaságát.

A Done Definíciója (DoD) meghatározza azokat a kritériumokat, amikor egy termék backlog elemet teljesnek tekintünk. Minden sprint után a végzett munkát és a backlogot értékelik egy Sprint review-ban. A review célja a kész munka visszajelzésének megszerzése és a tervek vagy backlog elemek következő sprintre való beállítása.

A Retrospektív a következő sprint vagy néhány sprint előtti fejlesztések azonosítására szolgál. Nagyon fontos, hogy ne ismételjük meg ugyanazokat a hibákat és jobban/hatékonyabban dolgozzunk. A csapatmunkánk, tulajdonlásunk és önálló szerveződésünk javításának helyeit kereső gyakorlat a csapaton belül és kívül.

A keretrendszer célja a termék értékes részeinek folyamatos fejlesztése és szállítása minden sprint után, hogy korai visszajelzést kapjunk, bemutatva a kis termék részét a felhasználóknak (vagy képviselőiknek) és eldöntve, hogy a csapat jó úton halad-e, és hogy az erőfeszítések valóban megfelelnek-e a felhasználók igényeinek.

Ezeknek az elemeknek a hatékony kihasználásával a Scrum csapatok javíthatják az együttműködést és értékes részeket szállíthatnak a termékből. Ezek az adatok rögzítéséhez használhatja a Scrum Boards-ot.


Scrum Boards tervezés


Mik azok a Scrum táblák?

A Scrum táblák eredetileg papírból és post-it jegyzetekből készültek, de a modern távmunka korában leginkább online eszközként találkozhatunk velük. Ahhoz, hogy csapatát hatékonyan és átláthatóan szervezze, elengedhetetlen, hogy olyan eszközt válass

Miért olyan népszerű a Scrum?

Számos oka van annak, hogy miért választ sok csapat a Scrumot 

  • Elsősorban a Scrum híres a termelékenység növeléséről. Ezt úgy éri el, hogy a bonyolult feladatokat kisebb, kezelhetőbb részekre bontja, megkönnyítve ezzel a csapattagok számára a hatékony kezelést és a korábbi visszajelzést.
  • Ezenfelül a Scrum magasabb minőségű eredményeket garantál a rendszeres ellenőrzések és felhasználók/érdekelt felekkel történő áttekintések által.
  • Ezek a rendszerek biztosítják, hogy a hibákat korán azonosítsák és gyorsan kijavítsák.
  • Végül, de nem utolsósorban a Scrum erősíti a csapatmoralt. Ezt azzal éri el, hogy elősegíti a közös munkát és lehetővé teszi a csapat számára, hogy saját munkájukat kezeljék, ami viszont elősegíti a pozitívabb és kedvezőbb munkakörnyezet kialakulását.


Következtetés

A Scrum egy olyan keretrendszer, amely elősegíti a csapatmunkát és értékes termékek szállítását a bonyolult feladatok lebontásával. Nem csoda, hogy világszerte szervezetek vezetik be a Scrumot, hogy hatékonyan és sikeresen szervezzék munkájukat.

Ha azon gondolkodsz, hogy bevezeted a Scrumot a szervezetedben, egy eszköz, amely jelentősen fokozhatja ezt az élményt, az Easy Project 13. Minden új Scrum Boards szakértő által jóváhagyva a Scrum.org-ról. Ha a Scrumot úgy kívánod használni, ahogy azt eredetileg szánták, az Easy Project lehet egy jó kiindulópont.

Az Easy Project Scrum Boards lehetővé teszik a csapatok számára, hogy zökkenőmentesen alkalmazzák a Scrum elveit, növelve a termelékenységet, javítva a termék minőségét, növelve az érdekelt felek elégedettségét és elősegítve a pozitív csapatkörnyezet kialakulását. De ami a legfontosabb - elősegíti a csapatmunkát.

Az Easy Project 13 segítségével a Scrum erejének kiaknázása közelebb kerül, mint valaha.

Próbálja ki az új Easy Project 13-at

Lépjen a projektmenedzsment következő szintjére. Próbálja ki ingyen az új Easy Project 13-at, és tapasztalja meg projektjei és üzleti műveletei zavartalan folyamatát.

Próbálja ki az Easy Project szoftvert ingyenesen

Minden funkció elérhető | SSL tanúsítvány | Napi mentések